BAGİAD’TAN AR-GE BİLGİLENDİRMESİ

Balıkesir Genç İşadamları Derneği’nin Şubat ayı toplantısında konuşan Prof. Dr. Atila Bağrıaçık, para kazanmanın ve zengin olmanın 16 sırrını açıkladı.

Balıkesir Genç İşadamları Derneği’nin (BAGİAD) Şubat ayı toplantısı önceki akşam Otel Basri’de gerçekleştirildi. Toplantıda konuşmacı olarak Ulusal ve Uluslar arası Ar-Ge ve Yenilik Hibe Fonları Uygulayıcısı, YMM ve Sorumlu Ortak Baş Denetçisi  Prof. Dr. Atila Bağrıaçık yer aldı. Bağrıaçık, genç işadamlarına para kazanmanın, zengin olmanın yollarını 16 madde olarak anlatarak, üyelerden gelen soruları yanıtladı.

Prof. Dr. Atila Bağrıaçık, BAGİAD üyelerine, Ar-ge ve devamındaki ulusal ve uluslar arası teşviklerin 16 adımlı yol haritasıbaşlığı altında birikimlerini aktardı.

Yeni dönemde İnovasyonun temel işlevinin, bugünü değiştirerek aynı zamanda yarını dönüştürmek olacağından söz eden Bağrıaçık, bu konuda imalatçı ve yazılım firmalarının önce TÜBİTAK veya KOSGEB ya da AVRUPA BİRLİĞİ H2020 Araştırma ve Yenilik Destek Programlarına  Ar-Ge projesi  vererek bugünkü koşullarını değiştirmeleri, sonrasında yarını dönüştürmek için tamamlanan Ar-Ge projesinin ardından seri üretim ile  vergi teşvikleri  için açık olan ve aşağıda açıklanan destek programlarına başvurarak, rekabet güçlerini geliştirmelerinin gerektiğini söyledi.

Burada önemli olanın hibe ve destekleri birbirinden bağımsız, ayrı ayrı ele almak değil, birbirleriyle etkileşim içinde sentez ve entegre edilerek değerlendirmek gerektiğini anlatan Bağrıaçık, araştırma ve yenilik faaliyetlerin önemli olduğunu vurgulayarak, Ar-Ge projelerinin hazırlanış şekli hakkında örnekler verdi.

Bağrıaçık, bilgilendirme toplantısında BAGİAD üyelerine şöyle seslendi: “Firmaların sağlıklı büyümeleri için sadece öz kaynaklarını kullanmaları yeterli olmayıp, yenilik ve Ar-Ge faaliyetlerinin hareket noktası oluşturduğu yukarıdaki büyüme modeli ile hem prototip imalatının hem de seri üretim yatırımlarının neredeyse yarısı hibe fonları ile karşılanabilmekte, geri kalanı için ise faizsiz yatırım kredisi temin edebilmektedir. Ayrıca SGK ve Stopaj istisnası destekleri ile Ar-Ge indirimi destekleriyle de teşvikler artabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus bizce, bu modelin işlemesine bir Ar-Ge projesi ile başlayıp en kısa sürede aynı anda yürüyen 3-4 Ar-Ge projesiyle yola devam etmektir. Aksi halde yukarıda açıklanan fırsatlardan maksimum yararlanmak pek olası değil.”

Kaynak :  http://www.yenihabergazetesi.net/index.php?option=com_content&view=article&id=15371:genc-iadamlarna-zengin-olmann-yollarn-anlatt&catid=3:yen-haberler2&Itemid=76

Etiketler: