DEĞİŞİMİN VE YENİLİĞİN SÜREÇ ADIMLARI NELERDİR? KUR’AN’IMIZA GÖRE NEDEN SÜREKLİ OLARAK YENİLİĞE ODAKLANMALIYIZ?

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Hibe Fonları,

Tasarım/Ar-Ge Merkezi Uygulayıcısı,

Öğretim Üyesi, Sorumlu Ortak Baş Denetçi, YMM

www.abdanmerymm.com

abdanmer@gmail.com

28.04.2017

Bize göre her alanda yeniliğe ve değişime, buna bağlı olarak da kendi özgün tasarımlarımıza ulus, firma ve birey olarak çok ihtiyacımız var.

 

AKILCI OLARAK TASARIMIN VE YENİLİĞİN SÜREÇ ADIMLARI NASIL SAĞLANIR?

1.Bu konuda yol haritası için   Karl Popper, başlangıç noktası olarak mevcut durum ve geleneklerimiz olduğunu belirtip (hiçbir şeye sıfırdan başlayamayız), mevcut durum ve geleneklerde yeniliğe ve iyileştirmeye yönelik ne gibi değişiklikler yapabiliriz diye düşünmemizi önermektedir.

2.Sarsıntı geçirmemek için buradaki değişiklikler adımsaldır.

3.Yenilik ve iyileştirme için temel yöntem, yaşadığımız sorun ve çelişkilere karşı eleştirel tartışma olup, bu yolla mevcut durumu düzeltecek birçok yöntem bularak ya da keşfederek (tek yöntem değil)eleştiri yoluyla bu yöntemler içinden bize göre en uygun olanı seçip(diğer yöntemleri ortadan kaldırarak) uygulamaya geçerek, gerçeklerin öngördüğümüz beklenti ile örtüşüp örtüşmediğine bakmak için çetin sınamalardan geçirmek gerekir.

4.Örtüşüyorsa, bilgimiz doğrudur, ancak geçici doğru olduğunu, her zaman daha iyi bir doğruya yerini bırakacağına inanarak.

5.Görüldüğü gibi mevcut sorunlarla yüzleşme sorumluluğu var. Ancak sorunlarda takılıp kalmayarak çözüm odaklı safhaya odaklanmak gerekir.

– Cesaret korkuya direnmek, onu yenmektir; yoksa korkuyu ortadan kaldırmak demek değildir.

– Zig Ziglar

     (Kaynak: Kişilik ve Yetenek Envarterleri, www.thomasturkiye.com)

– In order to succeed, your desire for success should be greater than your fear of faıulre.

– Bill Cosby

(Türkçesi: Başarılı olmak için, başarı arzusunun hata yapma korkusundan daha büyük olması gerekiyor.)

 

6.Odaklanma konusunda yine Popper; geçmiş bugün ve şu an itibariyle bitmiştir, yargılayacağımız ve yargılamamız gereken zaman bugündür, şimdi iyi şeyler yaparsak bugün için iyimser olabiliriz, bugün iyi şeyler yaptığımız ve eylemciliğimiz sonucu yarın için ümitli olabiliriz, ancak birçok olasılık içerdiği için yarını öngöremeyiz, bilimde böyle bir kesinlik yoktur, iyi şeyler de olabilir kötü şeyler de, bu bakımdan gelecek için bilinmezlik söz konusudur.

7.KUR’AN’IMIZIN RAHMAN SURESİ 29’UNCU AYETİNDE RABBİMİZİN HER AN YENİ BİR İŞ/YARATIŞTA OLDUĞU BELİRTİLEREK, BİZLERE DE SÜREKLİ YENİLENMEYE VE YENİLİĞE ODAKLANMAMIZ GEREĞİ ORTAYA ÇIKMAKTADIR. ÇÜNKÜ BİZLER BAKARA 30. AYETE GÖRE O’NUN HALİFESİYİZ.