KONUT SEKTÖRÜNÜ AR-GE, İNOVASYON VE TASARIM DIŞ VE İÇ MİMARLIK ÇALIŞMA VE PROJELERİ İLE NASIL İYİLEŞTİREBİLİRİZ?

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Öğretim Üyesi, Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Hibe Fonları,

Tasarım/Ar-Ge Merkezi Uygulayıcısı, YMM

www.abdanmerymm.com

abdanmer@gmail.com

31.07.2018

 

 

 

 

GİRİŞ

-“…TEPAV İcra Direktörü Güven Sak, ekonomideki tehlikeleri Macbeth’teki 3 cadının kehanetlerine benzetti: “Gelen 3 kötü şeyi görüyorum: Özel sektör borçları, ABD yaptırımları ve konut fiyatlarındaki çöküş.”

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/ekonomiyi-uc-felaket-bekliyor-2549631/

-“…TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, hep aynı tür ve özellikte konut üretildiği için stok oluştuğunu bu durumun da fiyatların gerilemesine yol açtığını söyledi. ”

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/rant-merkezi-olan-cadde-durdu-2549600/

 

KONUT SEKTÖRÜNÜ NASIL İYİLEŞTİREBİLİRİZ?

Bize göre konut sektörünü Dış ve İç Mimarlık Ar-Ge, İnovasyon, Tasarım projeleri ve destekleri ile iyileştirebiliriz.

 

Aşağıda bir örnek olsun diye, iç mimarlık çalışmalarımızdan söz edilmektedir.

– İmalat sanayii ile yazılım sektörleri için Ar-Ge kanunu ile getirilen Tasarım merkezi kurma imkanı ayrıca 11 Ağustos 2016 Tarihli Resmi Gazete Sayı: 29798 ve Karar Sayısı: 2016/9094 ile Bakanlar Kurulunca sanayi dışındaki diğer tasarım alanları arasına “74.10.01 – İç mimarların faaliyetleri (iç dekorasyon dahil) “ alanına da sağlanmıştır.

– Bu maddeye göre bu sektörde tasarım merkezi kurma çalışmalarına başladık. Önce mevcut NACE kodunu kontrol ediyoruz, genelde bu kodun” 71.11.01 – Mimarlık faaliyetleri ve mimari danışmanlık faaliyetleri “ olduğunu görüp, tasarım merkezi kurulumu için bu kodun vergi dairesinden “74.10.01” değiştirilmesini sağlıyoruz, sanıyorum bir hafta içinde hallediliyor.

 

FIRSATLAR

-74.10.01 KODUNDA İÇ MİMAR FAALİYETİNE KURULACAK TASARIM MERKEZİNİN ÇOK FIRSAT YARATTIĞINI GÖZLEMLİYORUZ

 1. Tasarım merkezinde yaklaşık 10 mimarın ve teknisyenin görev alması ile ayda ortalama 30 bin TL SGK, Stopaj ve Ar-Ge indirimi istisnasından dolayı ödenmiyor.
 2. Birçok avm, x dünyası için yaptıkları iç dekorasyon için yaptıkları sözleşmeler için damga vergisi ödemiyorlar.
 3. İç dekorasyonun malzemesini de alarak komple anlaşma yaparlarsa ar-ge harcama ve giderleri yüksek olacağından 3 ayda bir verdikleri geçici vergi matrahından indirecekleri meblağ artıyor.
 4. Faaliyetleri için makine, teçhizat, bilgisayar gibi sabit kıymetleri Maliye Bakanlığınca tanımlanan listeye girmesi halinde KDV ödemeden tedarik ediyorlar. Ayrıca projeleri için gereksinim duyulan 3. Ülkelerden yapacakları ithalatlarında gümrük vergisi ödemiyorlar.
 5. Bence çalışmalarda gördüğüm en önemli avantaj, iş aldıkları firmalara SİPARİŞE DAYALI TASARIM MERKEZİ FATURASI KESEBİLME İMKANI GETİREREK PAZARLAMA AVANTAJI SAĞLAMASI. Bu şekilde İÇ DEKORASYON için masraf ve giderler fatura edilip yurt içi müşteri olması durumunda fatura bedelinin %50:50 oranında, yurt dışı olması durumunda faturanın tamamı %100’ü Ar-Ge indirimi olarak vergi matrahından düşülüyor. Böylece merkez, sadece kendi ihtiyacı için değil aynı zamanda piyasaya da çalışan kar merkezi haline dönüşerek ekonomiye ve topluma önemli teknolojik katkı sağlıyor.

 

TASARIM MERKEZİNDEN SONRAKİ İYİLEŞTİRME PROJELERİ

– TÜBİTAK, KOSGEB Ar-Ge ve inovasyon projeleri, KOSGEB Endüstriyel uygulama, Nitelikli eleman desteği vb, 5. Bölge yatırım teşvik belgesi, patent, faydalı modelle %50 vergi istisnası vb

– Hizmet ihracatına başlayarak aşağıdaki “Hizmet Sektörü Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (HİSER) Proje hibe teşviklerinden yararlanmak:

 • İhtiyaç analizi, eğitim danışmanlık ve istihdam giderleri %75 oranında ve000 ABD Dolarına kadar.
 • Yurt içi ve yurt dışı tanıtım ve organizasyon giderleri %75 oranında ve 000 ABD Dolarına kadar.
 • Pazar araştırması, sektör, ülke, uluslararası mevzuat araştırması, veri madenciliği faaliyetleri, yabancı şirket ve marka odaklı rapor ve şirket satın alımına yönelik danışmanlık faaliyetleri %70 oranında000ABD Dolarına kadar.
 • Reklam, tanıtım ve pazarlama giderleri %70 oranında000ABD Dolarına kadar.
 • Yurt dışında açılan birimleri brüt kira giderleri %70 oranında 000ABD Dolarına kadar.
 • Yurt dışından davet edilenleri kapsayan pazarlama faaliyeti %70 oranında000ABD Dolarına kadar.
 • Yurt dışından davet edilen akademisyen/uzman/ilgili kişi ve kurum/kuruluş temsilcilerinin de katılacağı eğitim program giderleri %70 oranında 000ABD Dolarına kadar.
 • Bakanlıkça uygun görülen yarışma giderleri %70 oranında 000ABD Dolarına kadar.

http://protesvik.com/hizmet-sektoru-rekabetciligin-gelistirilmesi-hiser-projesi-nedir-verilen-destekler-nelerdir/