RUTİN ÜRETİM YAPISI İLE AR-GE, TASARIM, YENİLİK FAALİYETLERİNİN ÖNDERLİK ETTİĞİ ÜRETİM YAPISI ARASINDA SÜREKLİ GELGİT YAPAN, ÇELİŞKİLER YAŞAYAN FİRMALAR SEKTÖRDE BAŞARILI OLAMIYOR

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Hibe Fonları,

Tasarım/Ar-Ge Merkezi Uygulayıcısı,

Öğretim Üyesi, Sorumlu Ortak Baş Denetçi, YMM

www.abdanmerymm.com

abdanmer@gmail.com

10.05.2018

BİLİM MANTIĞI NE DİYOR: FİRMA BÜNYESİNDE EŞ ZAMANLI OLARAK RUTİN ÜRETİM YÖNTEMİNİN ÖNDERLİK ETTİĞİ ÜRETİM YAPISI İLE AR-GE, TASARIM VE YENİLİĞİN ÖNDERLİK ETTİĞİ ÜRETİM YAPISI BİRLİKTE VAR OLUP AR-GE YÖNÜNDE KESİN KARARLI OLUNMADIĞINDA, İKİ ÖNERMENİN BİRLEŞİMİNDEN İSTENİLEN HER ÖNERME DOĞRU OLARAK ÇIKARILABİLECEĞİNDEN, GERÇEKTE İŞİMİZE YARAYAN HİÇBİR BİLGİ VE ÇÖZÜM DE ÇIKMAZ (BU MANTIK KURALI, TÜM YAŞAM ALANI İÇİN DE GEÇERLİDİR, OKUYUCU KENDİ ÖRNEKLERİNİ KOLAYCA BULABİLİR).

ÖRNEK AÇIKLAMA;

P DEĞİL = AR-GE YAPMIYORUM,

P V Q = AR-GE YAPIYORUM VE REKABETÇİ OLUYORUM,

————— Q= REKABETÇİ OLUYORUM.

– ÜST ÜSTE KONULUNCA (P DEĞİL) İLE (P) BİRBİRİNİ GÖTÜREREK, BİLGİ VERİCİ İÇERİĞİ OLMAYAN, NASILI AÇIKLANMADAN REKABETÇİ OLUNDUĞUNU GÖSTEREN (Q) ORTAYA ÇIKMAKTADIR. BURADA HER ÖNERMEYİ, BU BAĞLAMDA “REKABETÇİ OLMUYORUM “ÖNERMESİNİ DE DOĞRU OLARAK ÇIKARABİLİRİZ.

POPPER’E GÖRE BU DURUMUN AÇIKLANMASI: “…BUNDAN ANLAŞILMAKTADIR Kİ, EĞER BİR KURAMDA (BİR STRATEJİDE, TAKTİKTE -BENİM EKLEMEM) ÇELİŞKİ VARSA, O KURAMDAN HER ŞEY ÇIKAR, DOLAYISIYLA GERÇEKTE HİÇBİR ŞEY ÇIKMAZ. BİZE HER BİLGİYLE BERABER O BİLGİNİN OLUMSUZUNU DA VEREBİLEN BİR KURAM, BİZE HİÇBİR BİLGİ VEREMEZ. BUNDAN DOLAYI, ÇELİŞKİSİ OLAN BİR KURAM, KURAM (STRATEJİ, TAKTİK) OLARAK HİÇBİR İŞE YARAMAZ.” BRYAN MAGEE, KARL POPPER’İN BİLİM FELSEFESİ VE SİYASET KURAMI S.112, REMZİ KİTABEVİ. ÇELİŞKİYE KATLANMAMA YÖNÜNDE KESİN KARARLI OLUNMADIKÇA, YENİ İNOVATİF FİKİR VE UYGULAMALAR ORTAYA ÇIKMAZ, BİLİM DE GELİŞEMEZ.