TASARIM MERKEZİ PROJESİNİN AR-GE MERKEZİ PROJESİNE GÖRE FARKLILIIKLARI KONUSUNDA SEKTÖRDE NET BİR GÖRÜŞ YOK

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Hibe Fonları,

Tasarım/Ar-Ge Merkezi Uygulayıcısı,

Öğretim Üyesi, Sorumlu Ortak Baş Denetçi, YMM

www.abdanmerymm.com

abdanmer@gmail.com

04.05.2018

 

TANIM

– Tasarım Merkezi Projesi denilince bizce “Ar-Ge’si firma içinde ve dışında daha önceden tamamlanmış prototip ürünün, farklı müşteri gruplarının değerleri, ihtiyaçları göz önüne alınarak ürünün işlevsel özelliklerinde, malzemesinde, teknik özelliklerinde, performansında ya da kullanım kolaylıklarında, sınırlı ÖLÇÜDE DE OLSA ARAŞTIRMA ÇALIŞMASI YAPILIP mukayeseli yenilik sağlayarak, tasarım oluşturma ve doğrulama ile prototipini gerçekleştirme faaliyetidir”. Müşteri markalarına ağırlıklı olarak çalışan, mühendis ve teknisyen kadrosu Ar-Ge Merkezi kurmak için yeterli olmayan büyük işletmeler ile KOBİ’ler için Tasarım Merkezi kurmak uygunluk taşıyor.

İKİ MERKEZ PROJESİ ARASINDAKİ AYRIMA BAZI ÖRNEKLER

– Firma (ya da müşterisi) kış aylarında kullanılmak üzere kaymayı azaltıcı bir lastik hamuru formülasyonu geliştirmek için Ar-Ge projesi sonucu bir ürün elde etmiş olabilir, bu Ar-Ge projesi ile alakalı harcamalar Ar-Ge Merkezinin harcama ve gideridir. Ancak, bu aşamada firma faaliyetlerini durdurmayıp değişik müşterilere farklı lastik diş formu ile kamyon, otomobil veya motosikletlerde kullanılabilecek ürün tasarlanması yaparak piyasaya yeni ürünlerini sunmaktadır. Bu faaliyetler Tasarım Merkezinin proje konusu olup, ilgili harcama ve giderler de Tasarım Merkezinin kapsamına girmektedir.
– Örneğin dış cephe boya formülasyonunu Ar-Ge projesi ile geliştiren firma, ihracat müşterisinin isteği üzerine bazı katkı maddeleri katarak kir tutmayan veya yağmurda suyu akıtan boyaları, kullanıcı isteklerine göre farklı ölçülerde tasarlayarak üretebilirler.

– Örneğin otomotivde kış şartlarında sessiz ve titreşimi sönümleyen bir motor takozunu Ar-Ge projesi kapsamında geliştiren firma, farklı markalar için, ölçülerinde değişiklikler yaparak aynı formülasyon ile farklı markalara ürün tasarlayabilirler. Bu faaliyetler tasarım projesinin konusudur.

– Tekstil sektörü için örnek verecek olursak, Ar-Ge projesi ile kir tutmayan kumaş geliştiren firma, gömleklik veya dış giyim için farklı kalınlıklarda ürünleri müşteri isteklerine göre tasarlayabilir ve piyasaya yenilik olarak sunabilir. Bu türev çalışmalar tasarım projelerinin konusudur.

AYRIM İÇİN TOS’UN ÖNEMİ

– Bize göre Ar-Ge Merkezi projeleri ile Tasarım Merkezi projelerinin birbiriyle örtüşen ile farklı olan amaç, hedef ve faaliyetlerini TEKNOLOJİ OLGUNLUK SEVİYELERİ (TECHNOLOGY READİNESS LEVELS (TRL/TOS) tablosu ile tanımlayabiliriz. Bu konudaki makale linkimiz:

http://www.abdanmerymm.com/ar-ge-ve-tasarim-merkezi-kurulumunda-bize-gore-one-cikan-pratik-bilgiler.html

 

AR-GE PARAYI BILGIYE ÇEVIRIRKEN, YENILIK (INNOVATION) BILGIYI PARAYA ÇEVIREN SÜREÇ

Sayın Serhat Çakır’ın  Linkedin’de “ Bilim Teknoloji ve Yenilik Platformu <groups-noreply@linkedin.com>Date:20/11/2014 Ar-Ge , Yenilik (Innovation), Buluş (Invention) Arasında Ne Fark Var? isimli tartışmasında Dile getirdiği analizler bence önemlidir:

 “Belkide çok karıştırılan konulardan biri Ar-Ge ile yenilik kavramı. Türkçe karşılığını bulmakta zorladığımız ‘’innovation’’ ile Ar-Ge arasında. Finlandiya eski başbakanı Esko Aho bakın ne diyor: R&D spending is transforming money to knowledge and innovation is transforming knowledge to money, but not only money but well being and good human life as well.

Ar-Ge parayı bilgiye çevirirken, yenilik (ınnovatıon) bilgiyi paraya çeviren süreç, ancak sadece para değil aynı zamanda insanlığın yaşamını da iyileştiren süreç. İşin içinde birde yaşam kalitesini artırmakta var.

Innovation-Invention (yenilik-buluş) da dünyada karıştırılan kavramlar. Buluş bir ürün yada süreç için yeni fikirlerin formüle edilmesi. Ancak yenilik olabilmesi için buluşun ticarileşmesi gerekiyor. “

FARKINDALIK YENİLİK İÇİN ÖNEMLİ

– Stephen R.Covey’in 8’inci Alışkanlık adlı kitabının 52.sayfasındaki R.D.Laing’e ait farkındalıkla ilgili şu alıntıyı yenilik faaliyetlerimiz için de  düşünmeliyiz:

“Düşündüklerimizin ve yaptıklarımızın kapsamı, farkına varamadıklarımızla sınırlanır. Farkına varamadığımız şeyin farkına varamadığımız için de değişmek için yapabileceğimiz pek bir şey yoktur; ta ki farkına varamamanın düşüncelerimizi ve eylemlerimizi nasıl biçimlendirdiğinin farkına varana kadar”.