TÜBİTAK’TA İŞLEMLER NORMAL SÜRECE GİRMEDİKÇE AR-GE SONUCU ORTAYA ÇIKAN PROTOTİPLERİN TİCARİLEŞMESİ İLE SERİ ÜRETİMİ ZOR GÖRÜNÜYOR

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Hibe Fonları,

Tasarım/Ar-Ge Merkezi Uygulayıcısı,

Öğretim Üyesi, Sorumlu Ortak Baş Denetçi, YMM

www.abdanmerymm.com

abdanmer@gmail.com

10.11.2016

 

09.11.2016 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda; Teknoloji kapasitesini artırmak için çok daha büyük bir efor sarf edeceklerini vurgulayarak, Ar-Ge projelerinin ve patentlerin ticarileşmesine daha yoğun bir mesai harcayacaklarını dile getirdi.

Bizlerde ekibimizle ayda ortalama 50 Büyük İşletme ve KOBİ’lerle Araştırma, Yenilik ve Tasarım faaliyetleri ve projeleri için görüşüyoruz.

Bilim adamı olarak sorumluluk taşıyarak modeller kurarak toplumla paylaşıyorum. Bu konuda iki link önerebilirim.

http://www.abdanmerymm.com/tubitak-teydeb-projelerinin-baslangic-noktasi-olusturdugu-ar-ge-yenilik-ve-tasarim-modelinin-kapsayici-butunlesik-0n-dort-adiminin-mucizevi-basari-potansiyeli.html

http://www.abdanmerymm.com/ar-ge-ve-tasarim-merkezine-butunlesik-destekler-kapsaminda-yaklasmak-sart.html

Makalemizdeki tablolarda da görüleceği üzere firmalar Ar-Ge Merkezi / Tasarım Merkezi kursunlar yada kurmasınlar yenilikle ilgili prototiplerini TÜBİTAK projeleriyle gerçekleştirip teyit ederek seri üretim ve ticarileşmesi için tabloda görüldüğü gibi ONDÖRT adımlık programlara başvurmak istiyorlar. Gözlemlediğimiz kadarıyla TÜBİTAK TEYDEB’te işlemler normal sürecine girmediği için ticarileşme yatırımlarına pek sıcak bakmıyorlar.

Bu bakımdan TÜBİTAK’ta işlemler normal işlemeye başlamadıkça yeni ürün ve süreç yatırımlarına talep istenilen düzeyde olmayacaktır. Hele yıl sonuna kadar normal sürece girilmezse 2017 ticarileşme planlarının çok aksayacağını öngörebiliriz.