“YENİ BİR FİKRE UZANAN BİR ZİHİN, BİR DAHA ASLA ESKİ BOYUTLARINA GERİ DÖNEMEZ”

  Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Hibe Fonları,

Tasarım/Ar-Ge Merkezi Uygulayıcısı,

Öğretim Üyesi, Sorumlu Ortak Baş Denetçi, YMM

www.abdanmerymm.com

abdanmer@gmail.com

15.09.2017

 

 

 

“YENİ BİR FİKRE UZANAN BİR ZİHİN, BİR DAHA ASLA ESKİ BOYUTLARINA GERİ DÖNEMEZ” Oliver Wendell Holmes

– Bu bağlamda bizler Ar-Ge, inovasyon ve tasarım faaliyet ve projeleriyle uğraşıp mevcuda, kopyacılığa, rutine ve geleneksel bakış açısı, teori, yöntem ve uygulamalara karşı sürekli bir mücadele” içinde oluyoruz. Bu anlamda Yaratıcı olmak zorundayız, geriye dönüşümüz söz konusu olamaz.

– Ar-Ge Yönetmeliğimizdeki Ar-Ge faaliyetinin tanımında da yaratıcı kavramı yer almaktadır,” Araştırma ve geliştirme faaliyeti (Ar-Ge): Araştırma ve geliştirme, kültür, insan ve toplumun bilgisinden oluşan bilgi dağarcığının artırılması ve bunun yeni süreç, sistem ve uygulamalar tasarlamak üzere kullanılması için sistematik bir temelde yürütülen YARATICI  çalışmaları, çevre uyumlu ürün tasarımı veya yazılım faaliyetleri ile alanında bilimsel ve teknolojik gelişme sağlayan, bilimsel ve teknolojik bir belirsizliğe odaklanan, çıktıları özgün, deneysel, bilimsel ve teknik içerik taşıyan faaliyetleri”. Yaratıcı kavramını KUR’AN’da araştırdığımda;

Müminûn suresi 14 ayette “…Yaratıcıların en güzeli olan Allah pek yücedir.” denilmektedir. Burada birden fazla yaratıcıdan söz edilerek, esas yaratıcı olan Rabbimiz varlık ve evrene şimdiye kadar var olmayan yeni malzemeler sürerken, insan bu var olan malzemeler üzerinde çalışarak ürün ve hizmetlerin teknik özelliklerinde, kullanım kolaylıklarında, işlevsel özelliklerinde yeni ya da önemli derecede iyileştirmeler yapmaktadır. Ya da ürün ya da hizmetlerin üretiminde, süreçlerinde yeni üretim yöntemleri geliştirmektedir. Yani Rabbimiz bize yeni malzemeler sunar, bizler de bu malzemeler üzerinde aklımızı kullanarak Ar-Ge, yenilik ve tasarım faaliyetlerinde bulunarak, mevcutlara göre daha yeni ve farklı sentez, dönüşüm ve kombinasyonlar sağlarız. İnsan, yeniyi varlık alanına sürerek böylece yaratıcı vasfını kazanabilmektedir.

Burada bana göre, yürüyen varoluş sürecinde Rabbimiz ile birlikte çalışmamız söz konusu olmaktadır. Nitekim Muhammed suresinin 7. Ayetinde “…Siz Allah’a yardım ederseniz, O da size yardım eder ve ayaklarınızı sabit/sağlam tutar” hükmü yer almaktadır. -Burada yaratıcılık faaliyeti olan Ar-Ge, yenilik ve tasarım çalışmaları ile Rabbimize hizmet ettiğimizde, O’nun da bize yardım edeceğini ileri sürebilirim. Esasında ayetler incelendiğinde, KUR’AN’da mevcuda ve geleneklere karşı sürekli bir mücadele vardır.

BENİM HİPOTEZİME GÖRE, AR-GE, YENİLİK VE TASARIM FAALİYETLERİ İLE NE KADAR FAZLA MEŞGUL OLARAK SALİH AMELLER İŞLERSEK, RABBİMİZE DE O KADAR ÇOK YAKINLAŞMIŞ OLURUZ. HEM MADDİ HEM DE MANEVİ HUZUR VE BAŞARI SAĞLAYARAK, AYRIŞMADAN BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE YAŞARIZ.