ANA ODAKLANIP AKIŞA GİREREK PROJELERDE BAŞARILI OLMAK İÇİN, TECRÜBELERİMİZE GÖRE FİRMALARDA HER AN YÜRÜYEN ÜÇ AYRI DESTEK PROGRAMININ OLMASI ÇOK UYGUN

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Ulusal ve Uluslar arası Ar-Ge ve Yenilik Hibe

Fonları Uygulayıcısı, YMM, Öğretim Üyesi

www.abdanmerymm.com
abdanmer@gmail.com

20/01/2021

 

 

– Firmalarda aynı anda yürüyen proje bazlı tek bir destek programının varlığı halinde, bize göre yaratıcılık kapasitesi tam kullanılmamış olarak Ar-Ge ve yenilik kültürü yavaş gelişiyor.

– Dört ve üzerinde olduğunda projeler arasında gel – git yapma, odaklanma eksikliğinden dolayı hata yapma olasılığı artarak verimliliği ve başarıyı düşürüyor. Kaos durumunda tecrübemize göre proje başına verim en az %60 düşüyor.

– Firmalar şu anda hangi projelere öncelik veriyor? KOSGEB Ar-Ge ve Ür-Ge, Yurt dışı Pazar desteği, TÜBİTAK Ar-Ge, Tasarım departmanı, Tasarım/Ar-Ge Merkezi, vb.

– Bu desteklerin bir kısmına örneğin KOSGEB Projeleri ile TÜBİTAK 1507-1501 Ar-Ge projelerine büyük İşletmeler başvuramıyor. Bizce bu durumda çözüm olarak büyük şirketin ortakları gerçek kişiler olarak ayrı bir şirket kurarak KOBİ’ye kavuşmaları, örneğin büyük şirket ürün yeniliği ile uğraşırken, KOBİ de ürünün yazılımı, makine, donanım ve teknoloji alanlarında uzmanlaşarak faaliyet gösterebilir.