BÜYÜK RESME BAĞLI OLARAK ATOMİK AR-GE VE YENİLİK ÇALIŞMALARI ( ATOMIC R&D AND INNOVATION ACTIONS)

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Hibe Fonları,

Tasarım/Ar-Ge Merkezi Uygulayıcısı, YMM

abdanmer@gmail.com

04/03/2024

 

 

 

 

– İlerlemeler konusunda bakış açımız, uzun vadeli plan yapıp, her gün o alanda kademeli ilerleme yapmaktır. Azim, sabır ve sebat ile kısıtlı zamanımızı anlamlı bir gelecek için günlük zaman dilimlerine niyet edip çalışmaktır. Perttu Pölönen bu konuda,” …On yıl içinde, bu hafta yaptığınız şeylerden mutlu olacak mısınız? Ancak yirmi dört saat içinde başarılı olursanız, on yıl içinde başarılı olabilirsiniz, çünkü mantıklı zaman kullanımı ve uzun vadeli çalışma başarıya yol açacaktır.” der.

https://lnkd.in/dgdfx6x9

 

 

-Bu bağlamda aşağıdaki büyük resmi daima düşünüp (Think Big) göz önünde tutarak her gün küçük atomik eylemlerle (Act Small) hızlı öğrenip ( Learn Fast) ar-ge ve yenilik çalışmalarında kısa sürede inşa ederek (Build Soon) beynimizdeki büyük sunumu ve büyük uygulamamızı güncellemeliyiz.

https://lnkd.in/dNYpsz9Z

 

 

BÜYÜK DÜŞÜNMENİN RESMİ:

https://lnkd.in/dFgcSMNU

 

 

-Büyük resme bağlı olarak ihtiyaca en uygun olan projeyi seçerek biri ile başlıyoruz.KÜÇÜK ADIM ATIYORUZ.Örneğin TÜBİTAK 1507 ile başlıyoruz.

 

 

-1507’den hızlı bilgi öğrenip örneğin hem kredi hem de hibe desteğinin verildiği TÜBİTAK 1832’ye geçiyoruz.Bu HIZLI ÖĞRENMELER devam ederek, daha sonra KOSGEB yeşil sanayi,TÜBİTAK 1707, HORIZON konsorsiyum symbiosis gibi ortaklıklara katılıyoruz.5.Bölge yatırım teşvik ve KTZ gibi programları da değerlendiriyoruz.

 

 

-Her bir destek programı uygulaması ile öğrendiğimiz gerçek verilere dayalı bilgileri, büyük resmimize harmanlayarak, algı ve fenomenimizi HEMEN İNŞA EDİYORUZ ve beyindeki iç sunumu, beklentiyi fiziksel gerçek veri ve bilgiler ile güncelleyip, örtüştürüyoruz.