HER ŞEY BİR DÜŞÜNCE VE FİKİRLE BAŞLAYIP, TİCARİLEŞME PROTOTİPİNİ YAPMAYA KADAR SÜRÜYOR, SADECE AR-GE YAPMAK YETERLİ OLMUYOR

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Hibe Fonları,

Tasarım/Ar-Ge Merkezi Uygulayıcısı,  YMM

07/09/2021

 

 

Bu çıkarımı, HORIZON EUROPE projelerinde kullanılan Endeksten (Technology readiness level/TRL, Teknoloji Hazırlık Seviyesi/THS) elde ediyoruz:

 

 

YORUMUMUZ: Ar-Ge ve yenilik çalışmaları önce mevcudu kabul ederek müşterilerimizin ya da bizim yaşadığımız sorun, sıkıntı ve acının tespiti ile başlıyor. Sorunu giderecek yenilikçi fikir, düşünce geliştiriyoruz. Bunun için bilgi ve kuram havuzundan işimize yarayacak verileri alıyoruz. Teknolojik olarak uygulanabilirliğini değerlendirerek, sektörümüzle ve projemizle ilgili uygulamalı araştırma yaparak, fiziksel teyitler için ön prototip ya da sentezlenmiş sistem tasarımlıyoruz. Sanal ortamda ANSYS, ALFA vs. testleri ile hata eleyip doğrulamasını yaptıktan sonra prototip, pilot tesis, sistemi imal edip, uygunluk, BETA gibi fiziksel testlerle performansını doğrulayıp, uygunsa ön ticari ve tüketici kullanıma hazır prototipe geçerek piyasaya çıkıyoruz (GO2MARKET).