İSTANBUL KOVANIMIZDAN ÇIKIP İZMİR VE CİVARINDA BÜYÜK İŞLETMELER İLE YEŞİL VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI BAŞLATTIK

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Hibe Fonları,

Tasarım/Ar-Ge Merkezi Uygulayıcısı, YMM

abdanmer@gmail.com

06/03/2024

 

 

 

– İrade gücümüzün ve enerjimiz kısıtlı olduğu için sadece yeşil ve dijital projelerine odaklı dikkat gösteriyoruz. Bunun için beynimizin tek bir seçenekle değil, birden fazla seçeneğe heyecan duyduğunu bilerek, firma yetkilileri ile aşağıdaki linkteki yeşil projeleri gözden geçirip, büyük düşünüp büyük resmi bilinçlerimize yüklüyoruz (Husserl Fenomenolojik yaklaşım). https://lnkd.in/dxKdE_qq

 

– Heidegger’in söylediği gibi bilincimizi eyleme geçirerek(varoluş felsefesi) ilk öncelik olarak TÜBİTAK 1832’den başlıyoruz. Bu projelerde daha önce fikir ve ön prototip tamamlanarak (THS 5-9) arası işlemleri tamamlamak başka bir deyişle nihai tasarım ve doğrulama,prototip imalat ve montaj ve testleri de yapıp ürünü piyasaya sürmek istiyorlar

 

– Ek olarak üniversiteler ve diğer kuruluşlarla 1833 SAYEM ortak yeşil dönüşüm platform kurma çalışması yapma niyet ve arzusundalar.

 

– Üçüncü çalışma olarak, büyük işletmeler mevcut bilgi hafızalarından ve açık kaynaklardan yararlanarak daha çok ürün geliştirip bir an önce piyasaya sürmek ve bunun için müşteri ihtiyacına uygun tasarım çalışmalarına yöneldiğinden tasarım merkezi kurmak arzu ve niyetindeler (THS 5-9 arası ).Bu büyük işletmelerin bazılarının THS1-9 arası proje çalışmaları yaparak zaten Ar-Ge merkezleri mevcut.

 

– Dördüncü seçenek olarak büyük işletmeler üretim hatlarımda yeşil ve dijital dönüşüm için KOBİ’lerle 1707 TÜBİTAK ortak projeleri yapma arzuları mevcut.

 

– Elbette HORIZON EUROPE konsorsiyum çalışmaları büyük işletmeler için önemli. Özellikle atık değerlendirme Simbiyoz çalışmaları başta.Bu konuda yanınmış iş ortağımız Leonardo bey ile hizmet veriyoruz ve vermeye hazırız.

 

– Başka projeler de var ama şimdilik bu kadar yeter diyelim. Hepimize kolaylıklar dileriz.