MİMARLIK SEKTÖRÜNDE HAYAL GÜCÜ İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR VE İNOVATİF PROJELERE ALGIYI ARTIRMAK

 

ERDAL KAVCI

 

TONER MİMARLIK

Mali Koordinatör

16/01/2023

 

 

 

Arkadaşlar,

 

Şimdi okuyacağınız şeyler size biraz sıkıcı gelebilir ama ciddiye almanızın faydalı olacağını düşünüyorum.

 

Dünyamız maalesef bir bilinmeze, felaketler zincirine doğru akıp gidiyor. Bu tespit, son zamanlarda okuduğum kitaplardaki akademisyen ve araştırmacı birçok bireysel ve ortak akıl yorumları. Şöyle ki; 1940’lı yıllarda dünyadaki doğal yaşam alanı yaklaşık %63 iken günümüzde sadece %33 seviyelerinde. Dünya ısısı normalden 2,2 derece daha fazla. Bunun başlıca en temel nedeni ise biz insanlardan kaynaklanan sebeplerden dolayı gereğinden fazla karbonun atmosferimize salınımıdır. Bu şu demek oluyor ki iklim değişikliği = deniz suyu sıcaklığının artması, denizlerde ve karada biyolojik çeşitliliğin yok olması, doğal olayların ve toplumsal olayların artası demek oluyor. 2050-2060 lı yıllara gelindiğinde ise dünya sıcaklığının 3,5 derecelere olacağı ve yaklaşık 2,2 milyar insanın açlıktan öleceği tahmin ediliyor.2100 senesinde ise dünya artık yaşanması çok zor bir yer olacağı kesin.  Dünya son 10 milyon yıldan bu zamana kadarki yaşadığı değişimin çok daha fazlasını son 80 yılda yaşadı. Şimdi şöyle bir düşünün.  Geleceğimiz olan çocukları hangi güvenli bir geleceğe emanet edeceğiz.

 

Bu olumsuzluklar karşısında global olarak önlem almaya yönelik birçok devletler ve sivil toplum kuruluşları da dahil olmak üzere insanoğlu karbon salınımını azaltmak ve iklim değişikliğini önlemek amacıyla birtakım faaliyetlerde bulunmaya başladı. Biraz geç kalınmış olsak ta nereden başlarsak kardır. Bu öngörülen olumsuzlukların önüne geçilebilmesi hala mümkün. Biz de şirket olarak The Climate Pledge oluşumunda Not Zero Carbon By2040 a imza atan firmalardan biriyiz artık.

 

Konuyu çok uzatmadan şunu söylemek istiyorum. Tüm dünya artık sürdürülebilir enerji kaynakları ve projelerine yönelmiş durumda. Öncelikle iklim değişikliğine faydamız olması sebebiyle ve çağın gerisinde kalmamak ve ayak uydurmak için şirket ve bireysel olarak bir şeyler yapmamızın kaçınılmaz olduğu aşikardır. Tabii bu kararlılığı önce bireysel olarak benimsemek gerekiyor.

 

Bugünden bir kararlılıkla hem yaptığınız projelerde hem de bireysel olarak inovatif fikirlerle sürdürülebilir bir tasarım oluşturmanız veya yeni bir inovatif ürün tasarlamanız, daha da olmadı mevcut bir ürünü faydalı bir model haline getirmenizin size çok faydası olacağından emin olabilirsiniz.

 

Sizler mesleğiniz gereği aslında bu konunun içindesiniz. Ben sizin kadar şanslı biri değilim. Yalnızca kıyısından köşesinden biraz ilgiliyim. Ben bile bu konuda bazı fikirler üretebiliyorsam siz acaba neler yapabilirsiniz.

 

Yukarıda anlattığım olumsuz konular umarım gerçekleşmez ama siz gerçekleşecekmiş gibi hayal edip hayal gücünüzü kullanın. Acaba bu konularda faydası olacak nasıl bir tasarım veya ürün geliştirebilirim, neye gereksinim olur, ne yapılabilir diye uçuk ta olsa hayali şeyler düşünün. Ben bu işlerle ilgilenmemden sonra şunu fark ettim ki gelişmiş ülkelerdeki o muhteşem fikirlerin çıktığı üniversitelerdeki insanlar uzaydan gelen veya ram’leri artırılmış insanlar değiller. Tıpkı sizin bizim gibi insanlar. Elbette ki o kişilere sağlanan olanaklarda önemli ama inanın hepside hayal gücünün meyvelerini topluyorlar. Günümüzde birçok Hectocorn, Decacorn ve Unicorn şirketler hep bu şekilde var olmuşlardır. Yapamayız, beceremeyiz bizde olmaz öyle şeyler demeyin. Hep bir konuya takılıp kalmayın. Hayal edin, geniş düşünün. Hayal etmek bedava. Bu konuda bakış açınızı değiştirecek fikirler konusunda şahsen ben de yardımcı olmak isterim.

 

İnovatif bir ürün keşfettiğinizi, geliştirdiğinizi düşünün. Bu ürünün ekolojik, sürdürülebilir ve ekonomik olduğunu düşünün. Daha önce hiç olmamış bir ürün veya mevcut bir ürünün geliştirilmiş hali. Patentini aldınız ve tasarımlarda uyguladığını düşünün. Böyle bir çalışmanın size ne kadar faydalı olacağını tahmin bile edemezsiniz. O ürünü ürettirebilir ve birçok projede kullandırılabilir. İnovatif bir ürün tasarladığınızda veya geliştirdiğininiz de veya sürdürülebilir bir tasarım geliştirdiğinizde firma olarak zaten en az bir maaş ödül olacağını daha önceden sizlere duyurmuştuk. Şimdi bu anlatılanları düşünmenizi ve buna göre bakış açınızı değiştirmenizi ümit ederim. Sormak istediğiniz her konuda ben şimdiden desteğe hazırım.