ORUÇ TUTMANIN ÇOK FAYDASINI GÖRÜYORUM

 Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Hibe Fonları,

Tasarım/Ar-Ge Merkezi Uygulayıcısı, YMM

www.abdanmerymm.com

abdanmer@gmail.com

11/03/2024

 

 

 

 

 

 

 

 

– Mübarek Ramazan Ayına 11.03.2024 tarihinde giriyoruz ben, ruhsal, fiziksel sıhhatim, sağlığım uygun olduğu sürece oruç tutuyorum. Oruç yoluyla bütün insan paradigmasının dört boyutu olan zihinsel, duygusal, ruhsal ve fiziksel boyutlarda birbirini etkileyici ve birbirinden beslenen içsel bir temizlik ve arınma sürecine girdiğimi gözlemleyip, pozitif teyitlerini de alıyorum.

 

– Literatürde Oruç konusunu incelemeye 8- 9 yıl öncesinden başladım ve araştırmamda Paul BRAGG’in “The Miracle of Fasting = Orucun Mucizeleri” (https://lnkd.in/gwCSUk7) kitabından çok etkilendim.
PAUL BRAGG’DEN ORUÇLA İLGİLİ BAZI ÖNERİ VE AÇIKLAMALAR İLE BENİM DENEYİMLERİM

 

– Oruç yoluyla çiğneme, sindirim, metabolizma ve boşaltım sistemleri boşa çıktığından serbest kalan YAŞAMSAL GÜÇ (VİTAL FORCE) vücudun tamire muhtaç olan hastalıklı kısımlarını tamire koyulur, insanı iyileştirir. Ben bunun teyidini özellikle diz kapaklarımda ve gözlerimdeki iyileşmelerde gördüm.

 

– Yaşamsal güç vücutta bulunan toksin, zehir ve mukusları idrar yoluyla dışarı atar, atık maddelerin atılması için yara bölgesinde yoğunlaşır, yani vücudu saflaştırır ve iyileştirir.

 

– Gözlerimiz daha parlak olur, vücudumuzun tüm doğal duyuları daha keskinleşmiş olur. Oruçtan sonra yeniden canlanan tat alma duygusuyla yediğimiz yemeklerin tadı güzel oluyor.

 

– Oruçtan sonra, eskisi kadar fazla yemeğe ihtiyacımız olmadığını gözlemleriz. Oruç midemizi küçültür ve kendimizi daha hafif hissederiz, daha iyi görünür ve çiğ sebze ve meyve ağırlıklı gıdaların yarısı kadar bir miktar ile daha fazla canlılığa sahip olunur. Yemeğe çorba, et yemeği ile değil salata ile başladığımda ben bu duyguyu yaşıyorum, az yeme ihtiyacı hissediyorum. Ayrıca salatanın vücudumun toksin ve zehirlerini DOĞAL SÜPÜRGE olarak süpürdüğünü deneyimliyorum.

 

– Oruç Paul BRAGG’in dediği gibi, – Biyolojik yaşımızı, hayatımızdan toksinleri çıkartarak geriye çevirebiliyor.

 

“…Oruç sadece fiziksel bedeni temizlemekle kalmıyor, daha da önemlisi zihni, ruhu ve kalbi temizlemenin en etkili yöntemlerinden biri oluyor. Kendisinin şu tespiti çok bence çok önemlidir:”… – Kişisel yaşamımda, oruç tutmak benim keskin bir zihin ve duyu ötesi algı geliştirmeme yardımcı olmuştur. Bir zamanlar saatler boyu endişelere ve sinir yorucu kuruntulara sebep olan sorunlarım için şimdi çözümler bulabiliyorum. Oruç programım zihnimde bir iç huzur sakinliği yarattı. Oruç programımdan dolayı kendimi daha sakin ve dünya ile daha barışık hissediyorum. Vücudunuzu ve zihninizi temizledikçe kendinizden daha yüksek bir güce daha yakınlaşıyor gibi oluyorsunuz! Bu iç kuvvet ve güç sizi, olumlu düşünen, genç bir insan yapıyor.”

 

– Paul Bragg, “…Bu yüzden oruç tutmak üç şekilde işe yarar. Vücudunuzu fiziksel olarak, ruhsal olarak ve zihinsel olarak temizlersiniz, böylece süper bir canlılık ve sağlığın keyfini çıkartabilirsiniz. Zihniniz yeni gerçekleri ve bilgileri emebilen bir sünger haline gelir. En iyisi, hayatı, yaşamaya değer kılan iç huzur ve ruhsal sakinliktir. Oruç tutmak aracılığı ile hayatın en nadir hediyesi olan “Zihinsel Huzuru” bulursunuz.”