PANDEMİ NEDENİYLE YAKINLIĞIMIZDAN DOLAYI AVRUPA’DAKİ TEDARİKÇİLERİN ÜLKEMİZDEN DAHA ÇOK ALIM YAPMA POTANSİYELLERİ MEVCUT

 

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Hibe Fonları,

Tasarım/Ar-Ge Merkezi Uygulayıcısı,  YMM

abdanmer@gmail.com

 

 

 

 

– Otomotiv yan sanayinde mevcut yurt dışı küresel firmalara yeni parça ya da yeni küresel firmalara mevcut ürünlerini imal edip pazarlayan firmaların Küresel Tedarik Zincirine daha etkin bir tedarikçi olarak katılımlarını sağlamak için ara malı üretim ve ihracat yetkinliklerinin arttırılmasına yönelik gerçekleştirecekleri harcamalara %50 hibe oranı ile 2 yıl süre ile üst limiti 1 milyon dolara kadar destek sağlanmaktadır.

– Aynı şekilde ana küresel firmaya bir bütünün parçası olarak plastik parça üretip satan firmalar da bu kapsama girmektedir.

– Tekstil sektöründe daha ileri bir safhada işlenmek üzere kumaş ihraç eden firmalar da aynı kategoriye girmektedir (nihai ürün olarak örneğin pantolon ihracatı değil).

 

DESTEK UNSURLARI

  • Seri üretim amaçlı kullanılmayan, ürün geliştirme, test, analiz, doğrulama, kalite kontrol veya ölçme amaçlarına hizmet edecek makine, ekipman ve donanım alımları ile yazılım alımları,
  • Yurt dışında açtığı/açacağı ofise veya depoya ilişkin kira giderleri,
  • Müşteri ziyaretleri için uçak bileti ve konaklama giderleri,
  • Sertifikasyon, Test/Analiz, Ürün doğrulama harcamaları.

 

Konuyla ilgili bilgi almak isterseniz bizlerle irtibata geçebilirsiniz.