PROJE YAZMA VE TAKİBİNDE USTALAŞMANIN SÜREÇ ADIMLARI NELERDİR?

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Hibe Fonları,

Tasarım/Ar-Ge Merkezi Uygulayıcısı,  YMM

www.abdanmerymm.com

abdanmer@gmail.com

20.05.2021

 

 

 

 

– İlk adım ÖĞRENME’dir, bilgi edinmektir. Örneğin otomotiv parçası imal ediyor ve üzerinde yenilik yapıyoruz, ihraç ediyoruz. Bunun için Ticaret Bakanlığı Küresel Tedarik Zinciri destek programına başvurmanın uygun olduğunu değerlendirip, bu konuda mevzuatı, makaleleri, videoları, patentleri, yurt dışı istatistik verilerini, Frascati ve Oslo Kılavuzları gibi dokümanları okuyup bilgi ediniyoruz.

– İkinci adım EĞİTİM olup, öğrendiklerimizi nasıl yapacağımıza dair uygulama için başvuru proje formatını doldurup, Bakanlığa sunuyoruz. Proje vermekle, düşündüğümüzle yaptığımız arasında uyum olduğundan içimizden pozitif duygu hissediyoruz.

– Üçüncü adım, DİKKAT ETME olup, sürecin işleyişini dikkatle takip ediyoruz, ne zaman destek karar yazısı çıkar, kabul olursa hangi harcama ve giderler onaylanır, ne zaman alım yapabiliriz, ödemeleri cari hesap yoluyla değil fatura bazında yapmalıyız, teknik ve mali rapor dosyasını nasıl hazırlayıp hibe havalesini alabiliriz vb gibi soruların cevaplarına hazır olup, dikkat etmek gerekiyor.

-Dördüncü adım TEKRARLAMA olup, projeyi yürütmedeki hata ve eksikliklerimizden dersler alıp, kullanılmasında ustalaşıp proje yazmada alışkanlık kazanarak, bilinçaltımıza bunun yazılım kaydını yapmak.

 

TEKRARLAMA için örneğin Yurt Dışı Pazar, ar-ge ve inovasyon projeleri, teknoyatırım, ar-ge ve tasarım merkezi yapılanması, Horizon Europe,  Eureka  gibi proje  çalışmalarında bulunup, projeler sunmak önem taşımaktadır.

Özet Söz: Üretimde rutin ve geleneksel yöntemler yerine katma değerli teknoloji tabanlı yenilikler yapmak için yukarıdaki dört adımı da yerine getirerek, sadece bilgi edinme olan öğrenme ile yetinmeyip, süreç akışını geri kalan üç adımla da tamamlamak gerekiyor, bize göre ustalaşmanın başka yolu yok.

Not: Bu paylaşımdaki süreç adımları hakkında uyarlama yapmak için “Dispenza’nın Kendiniz Olma Alışkanlığını Kırma Kitabının” 336. sayfasından yararlanıldı.