PROJELERİMİZDE VE STRATEJİK FAALİYETLERİMİZDE YENİLİK HAZIRLIK SEVİYESİ -INNOVATION READINESS LEVEL- IRL DÜZEYLERİNE GÖRE ÇALIŞMA YAPIYOR MUYUZ? FİRMA VE KİŞİ OLARAK MEVCUDUMUZU İYİLEŞTİRMEK İÇİN YORUMDAKİ SORULARLA YÜZLEŞİYOR MUYUZ?

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Hibe Fonları,

Tasarım/Ar-Ge Merkezi Uygulayıcısı,  YMM

29/03/2022

Yenilik hazırlık seviyesi Innovation Readiness Level- IRL- mevcut duruma göre yeni ya da önemli derecede iyileştirilecek bir ürün ya da hizmet için iş geliştirme seviyelerini tanımlayarak pazara başarılı bir şekilde sunmak için izlenecek yol haritasını gösterir. Böyle bir yenilik, Frascati Kılavuzunun diğer dört temel kriterleri olan yaratıcılık, belirsizlik, sistematik ve tekrar üretilebilirlik kriterlerini karşılar ve ilgili formata dökülürse, ar-ge projesi olur. Çoklukla ar-ge ve yenilik, inovasyon birlikte gider.

IRL seviyelerinin açıklaması: (Kaynak: https://lnkd.in/e8_EpdmG)
IRL 1 Bir fikriniz var,
IRL 2 İş Konsepti,
IRL 3 Fikrinizle düşünüyorsunuz,
IRL 4 Uygulanabilir Plan yarattınız,
IRL 5 Prototip/Modelin ölçekli testi,
IRL 6 Tasarlanmış ve test edilmiş destek sistemleri,
IRL 7 Sistem ye da ürünün tam testi,
IRL 8 Sistem/ürün ayarlaması yapın,
IRL 9 Tam ölçekli operasyonlar için hazır.
Innovation Readiness Level Chart

YUKARIDAKİ LİNKTEKİ YAZIDA YER ALAN IRD SEVİYE AÇIKLAMALARI (BİZİM İLAVELERİMİZLE BİRLİKTE) ŞÖYLE:

– Yenilik çalışmanız hangi sorunu çözüyor? Bir sorunu çözmüyorsa değeri yoktur, bir fikir ne kadar yaratıcı veya yıkıcı özelliğe sahip olursa olsun, fiziki olarak tezahür edip gösterilmedikçe, kanıtlanmadıkça pek bir değeri yoktur.

– İş konseptiniz nedir?

– Fikrinizi düşündünüz mü? Örneğin: Araştırma, rekabetçi ürünler/hizmetler, benzersizlik, maliyetler/faydalar vb . boyutlarını ele aldınız mı?

– Nihai hedefiniz ile ilgili bir plan yaptınız mı? Yeni ürün ya da hizmeti kendiniz mi kullanacaksınız? satacak mısınız ya da lisans mı vereceksiniz?

– Başkalarına gösterebileceğiniz bir prototipiniz veya çalışan bir modeliniz var mı?

– Fikrinizin üretimini veya uygulamasını desteklemek için tasarlanmış sistemleriniz var mı? Örneğin, kaynak ve maliyetlerin bütçesi , bilişim teknolojileri, finansal kontroller, iş planı, web sitesi, aktif-pasif, gelir-gider ve nakit akışı planı vb.

– Tam ölçekli üretime veya uygulamaya hazır mısınız? Personel, sermaye, satış, pazarlama, lojistik, operasyonlar vb. bakımından.