TÜBİTAK TEYDEB AR-GE PROJELERİNDE İŞLEM ADIMLARININ HIZLANMASI, MİLLİ VE ÜRETEN EKONOMİMİZE ÇOK BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Öğretim Üyesi, Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Hibe Fonları,

Tasarım/Ar-Ge Merkezi Uygulayıcısı, YMM

www.abdanmerymm.com

abdanmer@gmail.com

14/08/2018

 

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, ““1 Ağustos itibariyle açılan Sanayi destekleri (SADE) kapsamında açılan çağrıya başvuracak projeler için 200 milyon TL bütçe ayrıldı. Yılsonuna kadar sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda yeni çağrılar açacağız. Bu sene açılacak tüm TEYDEB çağrıları aracılığıyla hayata geçirilecek projelere üç yılda 1.2 Milyar TL kullandıracağız. TEYDEB 2.0 kapsamında cari açığı azaltacak veya katma değeri yüksek ürün, süreç ve teknoloji geliştirme projelerini destekleyeceğiz”.

TEYDEB 2.0 için ilk çağrı duyurusu yapılırken, bu çağrıya 31 Aralık 2018’e kadar başvuru yapılabilecek. Proje başvuruları ziyaretli hakemlik ile değerlendirilecek, 31 Aralık beklenmeden başvurular alındıkça değerlendirme süreci başlayacak.”

“10 ayrı destek programı sadeleştirildi ve “TEYDEB2.0” yeni bir destek programı hazırlandı.”

https://www.dunya.com/ekonomi/sanayiciye-12-milyar-liralik-destek-haberi-425201

 

YORUMUM

– Ar-Ge proje seçimi yapılırken cari açığı azaltacak ya da aşağıdaki NACE koduna giren proje çıktısı olup olmadığı sorgulanmalı,

https://teknoyatirim.sanayi.gov.tr/Upload/SingleFile/Dosya-67-429.pdf

– Ürün, süreç ve teknoloji geliştirme projeleri destekleniyor,

– Çağrı bitiş tarihi olan 31 Aralık 2018 beklenilmeden, başvurular yapıldığında proje bütçesine göre 2-5 arasındaki hakemlerin firmaya ziyaretleri ve rapor yazmaları ile değerlendirme süreci başlıyor. Süreç adımları hızlanıyor.