ZİHİNSEL VE FİZİKSEL YAZILIM ÇALIŞMASININ HEDEFİ HEP AYNI: MEVCUDUN DIŞINA ÇIKARAK BÜYÜMEK

 

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Ulusal ve Uluslar arası Ar-Ge ve Yenilik Hibe

Fonları Uygulayıcısı, YMM, Öğretim Üyesi

www.abdanmerymm.com
abdanmer@gmail.com

25/01/2021

 

 

 

Zihinsel yazılım: Mevcudun dışına çıkarak yaptığımız işte hayal ettiğimiz inovasyonu zihinsel prova ile fiziksel gerçeklikle temas etmeden zihnimizde yazılımını yapabiliriz. Bunun için net niyet ile yaşayacağımız deneyimi zihnimizde canlandırmak ve tekrarlamak gerekiyor.

Başlıca safhalar : bilgi edinme, duygu hissetmemiz için zihnimizdeki tekrarlanan bilginin bedene taşınması , konuya dikkatli odak ve yaşayacağımız deneyimi zihnimizde tekrar etme. Bu yolla zihnimizde nöral ağlar kurularak, bilinçaltına yeni bir işletim sistemi yazılımı için kayıt yaparız. Fiziksel gerçekliğe ulaşmadan önce beynimiz yeni bir yazılıma hazır olur.

– Fiziksel gerçeklikte Software(Yazılım) 2 ana grupta toplanır:

‐ Sistem Yazılımları (System Software),

‐ Uygulama Yazılımları (Application Software).

 

Sistem Yazılımları (System Software): Bilgisayarın kendisinin işletilmesini sağlayan, işletim sistemi, derleyiciler (compilers) (Yazılım programında, yazılan programı makine diline çeviren program), çeşitli donatılar (facility) gibi yazılımlardır.

Uygulama Yazılımları (Application Software): Bu kullanıcıların işlerine çözüm sağlayan yazılımlardır, örneğin çek, senet, stok kontrol kayıtlarını tutan programlar.

 

 

FRASCATİ’DEN ÖRNEKLER:

– Yenilik ve Ar-Ge unsuru taşıyan çalışmalara örnekler Frascati Kılavuzunda şu şekilde belirtilmiştir: Bilinen yöntemleri ve mevcut yazılım araçları kullanılarak ticari uygulama yazılımları ve bilgi sistemleri geliştirilmesi. Uygulama programlarına kullanıcı işlevselliğinin eklenmesi. Mevcut yazılım araçları kullanarak software ya da web sitelerin oluşturulması. Data işlemi, güvenlik doğrulaması ve şifreleme için geleneksel yöntemlerin kullanılması. Ana programın iyileştirilmesine önemli bir proses katkısı olmaksızın bir ürünün uyarlanması. Mevcut Sistem ve programların deneysel geliştirme hedefi dışında hatalardan arındırılması faaliyetleri (Kaynak: Frascati Manual 2015,s.66.OECD).

 

HİNDİSTAN YAZILIM FİRMALARI GİBİ BÜYÜMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ:

– Görüldüğü gibi zihinsel ve fiziksel yazılım programlarının mantığı hep aynı : Mevcuda göre daha büyük olma niyet ve uygulaması.

– Özellikle pandemi döneminde Türk yazılım firmalarının Hindistan yazılım firmaları gibi gelişmesi için neler yapılabilir sorgulamasına ait makale linkim: https://www.abdanmerymm.com/turk-yazilim-firmalari-hindistan-yazilim-firmalari-gibi-nasil-gelisir.html