YEŞİL DÖNÜŞÜMÜN BİR ALT BİLEŞENİ OLAN YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİNİ DESTEKLEMEYE YÖNELİK PROJE OLASILIKLARI ARTIYOR, SEÇİMİMİZİ YAPIP UYGULAMAYA GEÇMELİYİZ

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Hibe Fonları,

Tasarım/Ar-Ge Merkezi Uygulayıcısı,  YMM

10/12/2023

 

 

 

 

 

-Sera gazı salınımını azaltmaya yönelik önlemler arasında özellikle güneş ve rüzgâr veya ikisinin kombinasyonu olarak hibrit enerji üretimine yönelik destek programları hızla artıyor.

-Bakan Kacır, “Yeşil Sanayi Projesi ile sanayicilerimizin, girişimcilerimizin ve KOBİ’lerimizin verimli bir şekilde yeşil dönüşümüne destek olacağız. 450 milyon dolarlık bütçeye sahip projeyi, Bakanlığımız koordinasyonunda KOSGEB ve TÜBİTAK eliyle yürüteceğiz.”

-KOSGEB Ayağında İki Ayrı Teklif Çağrısı, “Bakan Kacır, “Sanayi KOBİ’lerinin Güneş Enerjisi Yatırımlarının Desteklenmesi Proje Teklif Çağrısı” ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin güneş enerjisi yatırımlarına 14 milyon TL’ye kadar, “Sanayide Temiz ve Döngüsel Ekonomi Proje Teklif Çağrısı” ile de enerji, su ve hammadde verimliliği, sürdürülebilir ve iklime dayanıklı atık geri dönüşümü, endüstriyel simbiyoz (ortak yaşam) ve döngüsel ekonomi konu başlıklarında hazırlayacakları projelere 4 milyon TL’ye kadar destek sağlanacağını ifade etti.”
https://lnkd.in/dbhfFQYt

-TÜBİTAK Ayağında 3 Çağrı Birden, ” Kacır, “Projenin TÜBİTAK’a ayrılan 175 milyon dolarlık kısmıyla yeşil üretime, daha yüksek enerji ve kaynak verimliliğine yönelik AR-GE ve inovasyon faaliyetlerinde bulunan firmalarımızı ve özel sektör liderliğindeki işbirliklerini destekleyeceğiz.” dedi.
https://lnkd.in/d5jditRJ
https://lnkd.in/dA8rbBG8
https://lnkd.in/dzWZA4Br

-Küme 5 Enerji alanı Kapsamında Açılan Düşük TRL Seviyeli Çağrı Başlığı HORIZON-CL5-2024-D2-01-04 hakkında detaylara buradan ya da Ufuk Avrupa sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Söz konusu çağrı başlığı kapsamında, Avrupa Komisyonu tarafından 5 proje önerisinin desteklenmesi bekleniyor. Çağrı kapanış tarihi: 18 Nisan 2024.
https://lnkd.in/d4et5mU8

 

 

-TÜBİTAK 1507 ve 1501 2024-1. Dönem çağrısı Ocak başında başlıyor, konular arasında yeşil enerji üretimi desteklenecektir. Ayrıca 1707 0rtaklı sipariş üzerine AR-GE projelerinde de yenilenebilir enerji önem taşımaktadır.
https://www.abdanmerymm.com/cagrisi-acilan-1707-siparise-dayali-ar-ge-projeleri-ust-limit-5-000-000-tl-butceli-kobi-kobi-ya-da-kobi-buyuk-isletmeler-arasindaki-is-birligini-artirarak-ar-ge-kulturunu-gelistirmesi-acisindan-onem.html

 

-Tasarım merkezi projeleri arasında yeşil enerji üretimi ve üretim hattında kullanılması suretiyle karbon ayak izinin azaltılmasına yönelik proje konuları seçilecektir.
https://www.abdanmerymm.com/pazar-ve-musteri-ihtiyaclarina-uygun-yenilikci-deger-onerileri-tasarlayip-ureterek-piyasaya-sunan-firmalar-icin-tasarim-merkezi-kurmanin-kriterleri-ve-avantajlari.html

 

-COP28 konferansı kararlarına uygun olarak, ülkemizde imalat sanayiinde tevsii yatırımlarda yeşil enerji üretimine 5.bölge teşviklerinin verilmesinin ocak 2024 itibariyle başlaması bekleniyor.
https://www.abdanmerymm.com/cop28-konferansi-kararlarina-uygun-olarak-ulkemizde-imalat-sanayiinde-tevsii-yatirimlarda-yesil-enerji-uretimine-5-bolge-tesviklerinin-verilmesinin-ocak-2024-itibariyle-baslamasi-bekleniyor.html

 

– Yeşil dönüşüm içerikli üretim yapıp İHRACAT YAPMALARI HALİNDE FİRMALARIN TASARIM VE ÜRÜN GELİŞTİRME PROGRAMINA BAŞVURMALARI ÖNEM TAŞIMAKTADIR.
https://www.abdanmerymm.com/ihracat-yapmalari-halinde-firmalarin-tasarim-ve-urun-gelistirme.html